Inwestowanie na giełdzie może być sporym wyzwaniem. Aby ułatwić sobie wejście w rynek papierów wartościowych, warto przygotować prostą, lecz skuteczną strategię.
Na początek – załóż konto inwestycyjne
Jeszcze przed zaplanowaniem jakichkolwiek kroków na giełdzie niezbędne będzie konto inwestycyjne. Otwarcie rachunku to dość prosty proces – wystarczy znaleźć odpowiedniego brokera, wprowadzić niezbędne dane, przesłać skan dokumentu tożsamości i poczekać na weryfikację. W większości przypadków całość zajmuje nie więcej niż dobę, z czego większość czasu to po prostu oczekiwanie na sprawdzenie danych.
Ważnym krokiem jest też wypełnienie unijnego formularza MiFID, który pozwala określić wiedzę i doświadczenie dotyczące inwestycji. Odpowiedzi na poszczególne pytania mogą wpłynąć m.in. na dostęp do poszczególnych warunków – takie działanie ma na celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego dla nowych inwestorów. U niektórych brokerów wymagane jest ponadto wpłacenie depozytu początkowego w określonej wysokości, który stanowi zabezpieczenie dla obydwóch stron. Na polskim rynku działa wiele maklerów oferujących dostęp do różnych rynków, w tym banki (m.in. Saxo, którego ofertę można znaleźć na home.saxo) czy firmy zajmujące się wyłącznie inwestycjami.
Strategia „kup i trzymaj”
To zdecydowanie najprostsze podejście do inwestycji. Strategia „buy and hold”, czyli właśnie „kup i trzymaj”, polega dokładnie na tym, co zawiera się w jej nazwie. Co ciekawe, dla wielu osób jest to korzystniejszy sposób na inwestowanie niż próby „wstrzelenia się” w odpowiedni moment na sprzedaż lub zakup akcji. Jednym ze zwolenników takiej strategii jest Warren Buffet. Aby móc ją skutecznie zaimplementować, warto przede wszystkim wybierać spółki o solidnej wartości fundamentalnej, a także zachować spokój nawet w trudnych okresach na rynku.
Fundusze ETF
W tym przypadku mowa o inwestowaniu głównie w fundusze, które odwzorowują indeksy giełdowe gromadzące największe spółki. Najbardziej znanym przykładem jest S&P 500, czyli lista 500 firm o najwyższej kapitalizacji na nowojorskiej giełdzie. W takiej sytuacji możemy się spodziewać, że wartość inwestycji będzie rosnąć tak długo, jak rynek odnotowuje pozytywne wyniki w całościowym ujęciu. To bardzo prosty sposób na dywersyfikację portfela, który sprawdza się szczególnie dobrze w długoterminowej perspektywie. Wraz ze zdobywaniem większej wiedzy o rynku portfel oparty na indeksach można rozszerzyć o pojedyncze spółki, które wykazują największy potencjał na utrzymanie zysków.
Inwestowanie w spółki dywidendowe
Również w tej strategii mowa głównie o długoterminowym spojrzeniu. Celem jest tutaj inwestowanie głównie w spółki, które wypłacają regularne dywidendy, czyli części zysków spółki trafiające do inwestorów. Dzięki temu można zapewnić sobie stałe zyski przy ograniczonym ryzyku. Takie podejście można z łatwością połączyć z każdą z wymienionych wyżej strategii.
O czym pamiętać przy inwestowaniu?
Należy przede wszystkim podkreślić, że przy każdej strategii musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty. Mogą to być m.in. prowizje dla brokera, a także ewentualne podatki od zysków kapitałowych. Co więcej, każda inwestycja wiąże się z ryzykiem bezpowrotnej utraty kapitału – z tego względu zaleca się wykorzystywanie tylko środków, które możemy stracić.