Metale łączyć ze sobą można na różne sposoby. W niejednym przypadku najkorzystniej jest użyć nitów albo śrub, dużą popularnością się też cieszy spawanie. Ono zapewnia wysoką jakość połączeń, lecz będzie wymagało zastosowania specjalistycznego sprzętu, a poza tym mocno ingeruje w same materiały. W niejednej sytuacji korzysta się także z lutowania, a tak naprawdę z jego dwóch rodzajów. Pierwszy rodzaj to lutowanie miękkie, przede wszystkim używane do produkcji różnego rodzaju elektronicznych elementów. Wszystkie części, typu rezystory, kondensatory czy układy cyfrowe, są mocowane na powierzchni płytek za pomocą stopu cyny oraz miedzi lub ołowiu. Obecnie z uwagi na konieczność wysokiej dokładności robią to zaawansowane maszyny, ale fachowców z lutownicami ręcznymi także można jeszcze spotkać.
W metodzie tej temperatura podczas pracy nie przekracza czterystu stopni, ponieważ tyle maksymalnie będą potrzebować luty do tego, aby się dobrze roztopić. Z miękkiego lutowania niekiedy korzysta się także przy różnego rodzaju wodnych i grzewczych instalacjach, lecz wyłącznie wtedy gdy temperatura cieczy w środku nie będzie przekraczała stu dziesięciu stopni. Kolejną techniką lutowania, nieco mniej znaną i popularną, jest lutowanie twarde. W jego przypadku temperatura pracy będzie większa niż 450 stopniu, dlatego też stosuje się zupełnie inne rodzaje lutów, na przykład takie jak miedziane, srebrne czy fosforowe.
Inny jest także stosowany sprzęt, między innymi się wykorzystuje lutownice indukcyjne, lampy lutownicze oraz palniki zasilane gazami. Za pomocą twardego lutowania łączyć można wiele różnych rodzajów metali. Dobrze nadaje się do tego miedź, brąz, mosiądz i stal, ale także różne szlachetne metale. Ta metoda daje mocne i wytrzymałe spoiwa, mające dużą odporność na wysoką temperaturę i rozciąganie. Z tego też powodu często tą metodą robi się rozmaite instalacje, jakie potem są wytrzymałe i solidne. Przy takim lutowaniu mogą się tworzyć szkodliwe związki, dlatego też bardzo ważne jest aby ewentualne prace robić w wentylowanych pomieszczeniach.
+Tekst Sponsorowany+