Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwa – jakie są ich podstawowe zadania

W ślad za pojawiającymi się programami redukcji emisji zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To niezwykle istotne połączenie, ponieważ tylko takim sposobem da się efektywnie zmienić obecną sytuację. Codzienne zużycie energii elektrycznej i wody widać po rachunkach, jakie są do płacenia. Tutaj łatwo zauważyć różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Lecz już to, jak bardzo energochłonne są ściany i sufit domu, trudno raczej określić bez specjalistycznych obliczeń. Owszem, nowo budowany obiekt ma te parametry napisane w projekcie, lecz co mają zrobić posiadacze starszych domów. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszego klimatu, jednak nie zawsze będą to precyzyjne dane.

Na przykład domek w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad morzem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Przydatne w wyznaczeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do przygotowania wody użytkowej jest świadectwo energetyczne. Warto się zainteresować tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Koszt jego przygotowania to jedynie kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To nieduży wydatek, jeśli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Poza tym energetyczne świadectwo zawiera również informacje związane ze sposobem poprawy energetycznej efektywności budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomoże ograniczyć zużytą energię, a co za tym idzie obniżać koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Nawet jeśli jakaś nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to dokładne wyznaczenie parametrów pozwala wyliczyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty jej zużycia.

Obecnie łatwo znaleźć firmę, która wykona stosowne obliczenia i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Białystok i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane dla ciebie

Jakie są zadania we współczesnym świecie logistyki i transportu

Karta płatnicza przypięta do kłódki

Chroń swoje finanse – korzystaj z Systemu Zastrzegania Kart!

Adwokatka Katarzyna Gondek – Waniołek: sprawy o rozwód oraz wspólnoty mieszkaniowe

Faktoring międzynarodowy – na czym polega

Dodaj komentarz