Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jaki sposób funkcjonuje i co może dać rekuperacja

Budując dom czy jakiś inny budynek, w jakim będą przebywać ludzie, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dawniej odbywało się to chociażby dzięki nieszczelnym oknem, przez które powietrze przedostawało się do środka. Lecz obecne okna są bardzo szczelne, aby zachować wysokie parametry cieplne, z tego też powodu stosowane są różne inne metody. Jedną z bardziej popularnych i chętnie wykorzystywanych jest rekuperacja, czyli tak zwana mechaniczna wentylacja. Jest ona dużo bardziej nowoczesna od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, a dodatkowo oprócz wymiany powietrza na świeże pozwala też odzyskiwanie ciepła. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne, a jednocześnie ekologiczne, co obecnie ma duże znaczenie.

Cały system rekuperacji złożony jest z paru urządzeń. Pierwszych z nich jest tak zwana czerpnia, pobierająca powietrze z zewnątrz budynku. Ponieważ to powietrze zawierać może różne szkodliwe zanieczyszczenia, to jest przekazywane do systemu rekuperatora, w którym na samym wstępie zostaje dokładnie oczyszczone. Filtracja umożliwia pozbycie się większości zanieczyszczeń, w tym także szkodliwego kurzu i pyłu. Czyste powietrze zostaje następnie tłoczone do wentylacyjnych kanałów, tymi samymi kanałami jest też przepuszczane powietrze ze środka obiektu.

Zależnie od konstrukcji systemu strumienie te mogą się ze sobą łączyć, albo będą od siebie odizolowane. Ważnym elementem jest sprawny wymiennik ciepła, w którym zewnętrzne powietrze zostaje ogrzane ciepłem tego z wewnątrz. Rekuperatory występują w kilku różnych rodzajach, dlatego za każdym razem należy dobrać odpowiedni do konkretnego obiektu i preferencji właściciela. Bardzo ważnym parametrem będzie tu wydajność, ale warto też zwrócić uwagę na różne dodatkowe funkcjonalności. Jeżeli ktoś planuje się czegoś więcej dowiedzieć na temat rekuperacji, ale też klimatyzacji czy wentylacji, to zajrzeć może do serwisu cold-man.pl, lub też wpisać w oknie wyszukiwarki słowa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane dla ciebie

Dobrej jakości listwy, jakie sprzedaje zakład Lagrus

Kupno mebli przez internet – czemu warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem

Zakup domu bliźniaczego – czy warto rozważać taką opcję

Co powinien mieć w ofercie dobry ogrodniczy sklep

Dodaj komentarz