Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Kontrowersje wokół egzaminu na iloraz inteligencji – zobacz, w jaki sposób zmierzyć IQ

Z pewnością każdy słyszał o testach IQ, które maja zbadać nasz poziom inteligencji. Składają się one z pytań, jakie oceniają sprawności językowe, analityczne, przestrzennie, skojarzeniowe i arytmetyczne. Efekt takiego testu decyduje o poziomie inteligencji badanej osoby i kategoryzuje do rzeczowej grupy. Przedział od 85 do 115 jednostek to normalny iloraz inteligencji. Wynik powyżej 115 to inteligencja powyżej przeciętnej, a poniżej 85 jednostek to bystrość niżej przeciętnej. Efekty te rozmieszczają się wedle krzywej Gaussa.

Oznacza to, że najwięcej osób w populacji to ludzie z przeciętnym wskaźnikiem inteligencji. Tudzież osoby z wynikiem powyżej 115 i poniżej 85 występują rzadziej. Wydaje się, iż takie testy psychologiczne są dosyć miarodajne, co pokazuje poradnictwo psychologiczne radom. Niemniej jednak dużo osób krytykuje tego typu badania. W szczególe zarzuca się takim testom selekcję ludzi na lepszych i gorszych.

Oprócz tego, do końca nie wiadomo, co rozumie się pod terminem inteligencja. Czy to wyłącznie umiejętności kognitywne, czy może należy dorzucić do nich coś jeszcze. Takie testy nie badają na przykład umiejętności wczuwania się w innych ludzi i odgadywania ich emocji oraz pragnień. Następnym pretensją w kierunku testów na inteligencję jest ujemny wpływ elementów zewnętrznych na ich efekt. Rozumie się samo przez się, że niewyspanie, przemęczenie, głód, odwodnienie błędnie wpływają na efektywną pracę mózgu.

Wobec tego te figura, rozwiązująca test w niekomfortowych warunkach, może napisać go poniżej swoich możliwości. Tudzież obrońcy oceny ilorazu inteligencji uważają, iż wykonywanie takich badań za pomocą przeróżnych testów daje pokrewne rezultaty. Ostatnio testy psychologiczne, badające iloraz inteligencji, pojawiły się w Internecie. Mimo to należy do nich podchodzić powoli. Tak faktycznie mają one niską wartość, bowiem niejednokrotnie są przestarzałe lub opracowywane przez laików.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane dla ciebie

Balanse Gabinet Terapii Naturalnych: terapia za pomocą wkłuwania igieł w ściśle określone miejsca

Szkoła charakteryzacji – czego można się w niej nauczyć

W jaki sposób pozbyć się można lakieru z paznokci

Torebka na ślub – konieczny dodatek stylizacji czy też niepotrzebny bagaż?

Dodaj komentarz